Ugrás a fő tartalomra

Lubics Szilvia: A homokdűnén túl

Lubics Szilvia új könyve, A homokdűnén túl - akárcsak a korábban megjelent Másfél nap az élet - egy nem mindennapi világba juttatja el az olvasót. Már maga az ultrafutás is különös, szinte felfoghatatlan az ember számára, ezt még fokozzák az extrém helyszínek: ez esetben a Halál-völgy, az Atacama-sivatag, valamint a Kaszkád-hegység adnak otthont az életreszóló "kalandoknak".

Szilvi nemcsak a versenyek menetébe avat be minket, hanem kezdve a nevezéstől, a felkészülésen át, az utazás megszervezéséig mindent megtudhatunk. Olyan közvetlen stílusban szólítja meg az olvasót, vagyis meséli el az eseményeket, tárja elénk aggodalmait, gondolatait, hogy együtt éljük át vele a hosszú futások minden percét, gyötrelmeit.

Milyen több mint 24 órán át ébren lenni és futni? Vagy milyen majdnem egy hétig "műkajákat" enni és sivatagi sátorban aludni? Milyen lehet több, mint 40 fokban versenyezni? Kietlen vidéken vagy épp a homokdűnéken haladni? Milyen speciális futótechnikát igényel mindez? Hogyan lehet ekkora úton frissíteni, ébren maradni, nem elfáradni és továbbmenni? Lehet-e mindenre lélekben felkészülni? Megdöbbentők voltak számomra azok a részek is, amikor már-már hallucinál, "rémeket lát", azt se tudja hol van, de csak megy és megy tovább. 

A fent említett három ultrafutás mellett pár kisebb kitérőt is tartalmaz a regény, illetve olvashatunk ismét a családjáról, akik - és ezt most is hangsúlyozza - a legfontosabbak számára.

Összességében tetszett ez a könyv is. Igaz, egy-két részletet, történetet már ismertem belőle, lévén követem Szilvi facebook oldalát. Mikor pl. a sivatagi versenyen volt, akkor nap mint nap vártam én is a friss híreket. Vagy az a poszt is emlékezetes maradt, amikor az utolsó pillanatban tudta meg, hogy nem utazhat Kínába, és hirtelen kellett mindent újraterveznie.

Az biztos, hogy belőlem soha nem lesz ultrafutó, nem is vágyom erre. Annyit azonban hozzátennék, hogy mikor 2018 decemberében írtam az előző regényéről (ITT olvashatjátok), még csak készültem életem első félmaratonjára, és reméltem, hogy le fogom tudni futni. Azóta pedig már több félmaratont is futottam! Úgyhogy nincs lehetetlen, akármilyen távra is edzed magad. Legyen az 10 km, félmaraton vagy akár ultraverseny.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Fognyűvő Manócska (Hanna Künzel, Günter Schmitt)

Gyermekkorom egyik emlékezetes könyvét szeretném most bemutatni nektek, amely a fogmosás fontosságára hívja fel a figyelmet. Főszereplője, Gergő, az a kisfiú, aki nagyon szereti az édességeket (csokit, cukorkát, nyalókát - innen a gúny-beceneve), a fogmosást azonban mindig elsumákolja. Egyik este egy zöld cukorfejű kis manó jelenik meg a szobájában, kalapáccsal a kezében. Másnap Gergő iszonyú fogfájásra ébred. A manócska ugyanis éjszak kifúrta a fogát! Vajon mi történik ezután Gergővel a fogorvosi rendelőben? Megváltozik az eset után? Gyerekként nagyon nagy hatással volt rám ez a könyv, sokáig abban a tudatban éltem, hogy lyukas fogainkat valóban egy gonosz kis manócska okozza. A könyv még ma is megvan szüleimnél, már 4 éves kislányom is jól ismeri, és szorgalmasan sikálja a fogát esténként. Sőt, legutóbb, mikor szegény nagypapájának fogorvoshoz kellett menni, megjegyezte: "Biztos nem mosott fogat!" :)) Sajnos nem tudom, hol lehet beszerezni a könyvet. Az antikvari

Mihail Pljackovszkij: A sün, akit meg lehetett simogatni

Egy bűbájos mesekönyvet szeretnék figyelmetekbe ajánlani, amely gyermekkorom nagy kedvence volt! Ez pedig nem más, mint A sün, akit meg lehetett simogatni . Most új kiadásban megvásárolható a Móra Kiadó gondozásában. A mesék szereplői mind állatok, és minden mesének van valamilyen tanulsága. Hasonlít a Vidám mesék re (szintén gyerekkori kedvenc), főleg, hogy ezt a könyvet is Vlagyimir Szutyejev illusztrálta. Kislányom a hétvégén, a negyedik születésnapjára kapta meg a könyvet, és már többször is el kellett neki olvasnom neki az elejétől a végéig! Nagy kedvence a két struccfióka, Fuj és Pfuj története, akik nem szeretik a tejbegrízt. Kedvence még az Egy darabka hol a háztetőn is, amely Csahosról, a kiskutyáról és Fehértappancsról a cicáról szól. De az összes mese bűbájos, hol vidámabb, hol meghatóbb befejezéssel.  Az állatok nevei is beszédesek,  pl. a csacsit Ábécének hívják, az egeret Morzsának, a kacsát Hápisápinak, a teknőst pedig Nekem-Aztán-Nem-Sürgős-nek.  Ajánlom

Leiner Laura: Állj mellém

Lassan már szinte egy év telt el azóta, hogy az Iskolák Országos Versenye (II. trilógia) második kötetét elolvastam, és mennyire vártam a folytatást, lévén akkor még meg sem jelent. Aztán el is felejtettem, ám még Húsvét előtt kölcsönkértem- és kaptam tanítványomtól. Könnyen felvettem a fonalat, lévén kedvenc főhőseinket nem lehet elfelejteni: Sára, Vivien, Rajmund és Dominik mind jópofa és szerethető karakterek - Tahi, a fizikatanár kíséretében. A vetélkedő a múltkori furcsa feladvány (ld. ki a beépített ember) után ismét folytatódik. A Szirtes gimi csapata nagyon összetartó, a párok ugye már összejöttek, ebben sincs sok újdonság (vicces, ahogy Tahi mindig őrködni próbál), minden halad a szokásos mederben. Talán a túl szokásosban is. Nekem a harmadik kötet már kicsit sablonosnak tűnt (ld. tudni előre, hogy úgyis mindig továbbjutnak, úgyis ők nyerik majd meg), az igazgató élőit a kommentszekcióval sokszor csak lapoztam (bár most is mind nagyon humorosak és fárasztóak voltak, de inkább