Ugrás a fő tartalomra

Szabó Magda: Abigél

"Már el is felejtettem, milyen izgalmas az Abigél!" - ez volt a gondolatom, mikor a regény végefele közeledtem és újra átéltem a cselekményt. Több, mint húsz évvel ezelőtt, mikor nyelvtanulás céljából egy osztrák kollégium lakója voltam jómagam is, olvastam először Szabó Magda könyvét. A filmsorozatot is láttam később, nagy vonalakban tehát emlékeztem rá.

A történet úgy kezdődik, hogy Ginát, a budapesti lányt, tábornok édesapja Árkodra, egy Isten háta mögötti kis faluba küldi, egy szigorú intézmény falai közé. 1943-ban járunk, zajlik a világháború. Ginának nagyon nem tetszik az új helyzet: a rideg kollégium, a merev szabályok. Eleinte a lányokkal (Torma, Bánki, Kis Mari) sem nagyon tud kijönni. A kezdeti sírdogálást azonban átveszi a lázadás: elhatározza, hogy megszökik! Természetesen nem sikerül neki, de mint később kiderül, nem is olyan nagy baj ez, nem véletlenül lett a Matulába "elrejtve".

A történet mesebeli vonalát, és a lányok egyetlen reménysugarát a kollégium udvarán álló női szobor, Abigél jelenti. Akihez, ha bármilyen gondja-baja van az ember lányának, segítségül lehet fordulni. Abigél valóban segít, ezt Gina is megtapasztalja. De vajon ki rejtőzik emögött a titokzatos szobor-alak mögött?

Mikozben Gina egyre jobban megszokja az internátusi életet, kint is zajlanak az események. A történelmi háttér, a háború, a hatalom-harcok is meghatározóak a regényben. Sosem lehet tudni, ki az, aki valóban segít, és ki az áruló, aki galád módon csapdába akarja csalni a lányt. Az elején nem is sejti az olvasó, hogy a kollégiumi lányregénynek induló mű hátterében mi fog igazándiból kirajzolódni.

A vége pedig valóban nagyon izgalmas! 

Örülök, hogy újból elolvastam, és újból beleélhettem magam Gina szerepébe.
Mivel a könyv nyolcadik osztályban ajánlott olvasmány, nagyon kíváncsi vagyok, hogy a tanítványaimnak hogyan fog tetszeni. :)

A regény több kiadásban és borítóval is megjelent, nekem ez a "rózsaszín" van meg.


Megjegyzések

  1. Rekaeknak idén kötelező választható, imádom ezt a könyvet 😍😍😍

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Ugye? Nagyon jó könyv. Itt is a 4 kötelező közül lehet választani nyolcadikban. Rékáék ezek szerint hetedikben veszik :)

      Törlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Fognyűvő Manócska (Hanna Künzel, Günter Schmitt)

Gyermekkorom egyik emlékezetes könyvét szeretném most bemutatni nektek, amely a fogmosás fontosságára hívja fel a figyelmet. Főszereplője, Gergő, az a kisfiú, aki nagyon szereti az édességeket (csokit, cukorkát, nyalókát - innen a gúny-beceneve), a fogmosást azonban mindig elsumákolja. Egyik este egy zöld cukorfejű kis manó jelenik meg a szobájában, kalapáccsal a kezében. Másnap Gergő iszonyú fogfájásra ébred. A manócska ugyanis éjszak kifúrta a fogát! Vajon mi történik ezután Gergővel a fogorvosi rendelőben? Megváltozik az eset után? Gyerekként nagyon nagy hatással volt rám ez a könyv, sokáig abban a tudatban éltem, hogy lyukas fogainkat valóban egy gonosz kis manócska okozza. A könyv még ma is megvan szüleimnél, már 4 éves kislányom is jól ismeri, és szorgalmasan sikálja a fogát esténként. Sőt, legutóbb, mikor szegény nagypapájának fogorvoshoz kellett menni, megjegyezte: "Biztos nem mosott fogat!" :)) Sajnos nem tudom, hol lehet beszerezni a könyvet. Az antikvari

Mihail Pljackovszkij: A sün, akit meg lehetett simogatni

Egy bűbájos mesekönyvet szeretnék figyelmetekbe ajánlani, amely gyermekkorom nagy kedvence volt! Ez pedig nem más, mint A sün, akit meg lehetett simogatni . Most új kiadásban megvásárolható a Móra Kiadó gondozásában. A mesék szereplői mind állatok, és minden mesének van valamilyen tanulsága. Hasonlít a Vidám mesék re (szintén gyerekkori kedvenc), főleg, hogy ezt a könyvet is Vlagyimir Szutyejev illusztrálta. Kislányom a hétvégén, a negyedik születésnapjára kapta meg a könyvet, és már többször is el kellett neki olvasnom neki az elejétől a végéig! Nagy kedvence a két struccfióka, Fuj és Pfuj története, akik nem szeretik a tejbegrízt. Kedvence még az Egy darabka hol a háztetőn is, amely Csahosról, a kiskutyáról és Fehértappancsról a cicáról szól. De az összes mese bűbájos, hol vidámabb, hol meghatóbb befejezéssel.  Az állatok nevei is beszédesek,  pl. a csacsit Ábécének hívják, az egeret Morzsának, a kacsát Hápisápinak, a teknőst pedig Nekem-Aztán-Nem-Sürgős-nek.  Ajánlom

Dr. Metzing Miklós: Gimnasztika

Mint látjátok, ismét nagyon eltűntem, ám ennek megvan az oka. Elkezdtem egy okj-s tanfolyamot, gyerekfitnesz oktatónak tanulok (a Zumba és Zumba Kids oktatói papírom ugye megvan, tartok is gyerekeknek órát, ám ez kevés, ezért is vágtam bele ebbe a tanfolyamba). Így mostanában ilyen olvasmányaim vannak, mint Dr. Metzing Miklós Gimnasztika könyve. Szerintem akinek nem kell levizsgázni belőle (mint nekem), annak is érdekes lehet ez a tankönyv. Bár viccesnek tűnhet laikusok szemében, hogy pálcikaemberekkel ábrázol, ezek mind-mind fontos elemek ahhoz, hogy jó órát tudjunk tartani, és ismerjünk minden mozdulatot. A könyv részletesen végigvezet minket a gimnasztika rejtelmein, kezdve az eredetével, alapfogalmakkal, de a gyakorlatrendszereket és a szakkifejezéseket is nagyon jól bemutatja. Mindez hol pálcikaemberekkel, hol képekkel is illusztrálva. Persze ahhoz, hogy valaki jó edző vagy tornatanár legyen, nem elég bemagolni a könyvet, hanem gyakorlatban is "nagyon ott kell len