Ugrás a fő tartalomra

Lylia Bloom: Ellopott életek

Bevallom, szíven ütött Lylia Bloom, elsőkönyves magyar írónő regénye. Egy egyszerű tinitörténetre számítottam, némi izgalommal fűszerezve, de amit kaptam, az döbbenetes volt.

Adott egy testvérpár, akik jóban-rosszban összetartanak, bár tűz és víz a jellemük. Alexa, a nővér, szeret bulizni, Emma, a húg, pedig visszafogott, akinek a tanulás az első, és célja, hogy felvegyék az egyetemre. Mikor Alexa egy szombati buliból nem tér haza, szülei csak legyintenek, mivel korábban már előfordult, hogy lelépett a leányzó. Ám Emma érzi, hogy baj van, és nyomozni kezd nővére után! Annyira elszánt, és annyira meg akarja találni Alexát, hogy még saját "bőrét" is kockára teszi, nem riad vissza semmitől. Életkorából adódóan néha túl önfejű és iszonyú naiv: ld. nem sétálok be "csak úgy" egy ismeretlen pasival egy zárt szobába, úgy, hogy fel sem mérem a terepet, és nem gyanakszom semmire, csak azért, mert azt hiszem, az ajtó mögött ott a nővérem. Sajnos Emma olyan dolgokba keveredik bele, amire legrosszabb álmában sem számított.
 A könyv hűen rávilágít arra, hogy nem csak "rosszlányok" kerülhetnek ilyen helyzetbe, hanem bárki, egy egyszerű, ártatlan jókislány is! Emma a borzalmak ellenére nem adja fel, hisz benne, hogy megtalálja nővérét.

Közben képbe lép egy fiú, Olivér is. Tipikus nemtörődöm fiúról van szó, aki a szülei nyakán él, és bár gyorsétteremben dolgozik, csak a könnyű pénzszerzés és meggazdagodás motiválja. Ennek érdekében, egy haverja segítségével, ő is belekeveredik egy üzletbe.
A kiszolgáltatott lány és a laza életet élő fiú útjai keresztezik egymást. Vajon sikerül kiszabadulnia a lánynak a "börtönből"? Vajon megtalálják Alexát?

Ami számomra a legdöbbenetesebb volt, hogy a szülőket nem igazán érdekelte, hogy eltűnt a lányuk (sőt, mindkét lányuk). Bár sajnos, el tudom képzelni, hogy vannak ilyen szülők, akikre nem lehet számítani, és hamarabb segít egy idegen, mint ők, a saját gyerekeiknek.

A könyv nagyon hitelesen ábrázol, még azt is, hogy az átélt borzalmak milyen nyomokat hagynak az "áldozatban". Mert a testi sérülések begyógyulnak, de a lelkiek soha - és ilyen lelki sérülésekkel kell egy 18-20 éves lánynak újrakezdenie az életét, megalapoznia a jövőjét.
A befejezés is tetszett - még ha nem is teljesen pozitív, azért megnyugvást ad.

Ajánlom tiniknek és szülőknek egyaránt!

Lylia Bloom szerzői oldala: http://lyliabloom.blogspot.hu/

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Fognyűvő Manócska (Hanna Künzel, Günter Schmitt)

Gyermekkorom egyik emlékezetes könyvét szeretném most bemutatni nektek, amely a fogmosás fontosságára hívja fel a figyelmet. Főszereplője, Gergő, az a kisfiú, aki nagyon szereti az édességeket (csokit, cukorkát, nyalókát - innen a gúny-beceneve), a fogmosást azonban mindig elsumákolja. Egyik este egy zöld cukorfejű kis manó jelenik meg a szobájában, kalapáccsal a kezében. Másnap Gergő iszonyú fogfájásra ébred. A manócska ugyanis éjszak kifúrta a fogát! Vajon mi történik ezután Gergővel a fogorvosi rendelőben? Megváltozik az eset után? Gyerekként nagyon nagy hatással volt rám ez a könyv, sokáig abban a tudatban éltem, hogy lyukas fogainkat valóban egy gonosz kis manócska okozza. A könyv még ma is megvan szüleimnél, már 4 éves kislányom is jól ismeri, és szorgalmasan sikálja a fogát esténként. Sőt, legutóbb, mikor szegény nagypapájának fogorvoshoz kellett menni, megjegyezte: "Biztos nem mosott fogat!" :)) Sajnos nem tudom, hol lehet beszerezni a könyvet. Az antikvari

Mihail Pljackovszkij: A sün, akit meg lehetett simogatni

Egy bűbájos mesekönyvet szeretnék figyelmetekbe ajánlani, amely gyermekkorom nagy kedvence volt! Ez pedig nem más, mint A sün, akit meg lehetett simogatni . Most új kiadásban megvásárolható a Móra Kiadó gondozásában. A mesék szereplői mind állatok, és minden mesének van valamilyen tanulsága. Hasonlít a Vidám mesék re (szintén gyerekkori kedvenc), főleg, hogy ezt a könyvet is Vlagyimir Szutyejev illusztrálta. Kislányom a hétvégén, a negyedik születésnapjára kapta meg a könyvet, és már többször is el kellett neki olvasnom neki az elejétől a végéig! Nagy kedvence a két struccfióka, Fuj és Pfuj története, akik nem szeretik a tejbegrízt. Kedvence még az Egy darabka hol a háztetőn is, amely Csahosról, a kiskutyáról és Fehértappancsról a cicáról szól. De az összes mese bűbájos, hol vidámabb, hol meghatóbb befejezéssel.  Az állatok nevei is beszédesek,  pl. a csacsit Ábécének hívják, az egeret Morzsának, a kacsát Hápisápinak, a teknőst pedig Nekem-Aztán-Nem-Sürgős-nek.  Ajánlom

Leiner Laura: Állj mellém

Lassan már szinte egy év telt el azóta, hogy az Iskolák Országos Versenye (II. trilógia) második kötetét elolvastam, és mennyire vártam a folytatást, lévén akkor még meg sem jelent. Aztán el is felejtettem, ám még Húsvét előtt kölcsönkértem- és kaptam tanítványomtól. Könnyen felvettem a fonalat, lévén kedvenc főhőseinket nem lehet elfelejteni: Sára, Vivien, Rajmund és Dominik mind jópofa és szerethető karakterek - Tahi, a fizikatanár kíséretében. A vetélkedő a múltkori furcsa feladvány (ld. ki a beépített ember) után ismét folytatódik. A Szirtes gimi csapata nagyon összetartó, a párok ugye már összejöttek, ebben sincs sok újdonság (vicces, ahogy Tahi mindig őrködni próbál), minden halad a szokásos mederben. Talán a túl szokásosban is. Nekem a harmadik kötet már kicsit sablonosnak tűnt (ld. tudni előre, hogy úgyis mindig továbbjutnak, úgyis ők nyerik majd meg), az igazgató élőit a kommentszekcióval sokszor csak lapoztam (bár most is mind nagyon humorosak és fárasztóak voltak, de inkább