Richard Turner Ngesi körzetbeli gazdálkodó feleségét, Mary Turnert meggyilkolva találták tegnap reggel majorságuk tornácán. Az őrizetbe vett háziszolga beismerő vallomást tett... - így kezdődik Doris Lessing: A fű dalol című könyve, amelyből tulajdonképpen a meggyilkolt feleség, Mary Turner életét ismerhetjük meg, valamint a fehér ember feketékkel való kapcsolatáról ad képet, ezáltal komoly problémákat feszegetve. Afrikában (Zimbabwében játszódik a regény) a "bennszülöttek" ugyanis az ún. szolgák, akiknek gazdáik parancsolgatnak, akiket nap mint nap megaláznak, sőt, szinte ember számba sem vesznek.
Mary, bár kisvárosi életet élt és volt állása is, 30 éves korában, csak hogy ne maradjon vénlány, férjhez ment egy gazdálkodóhoz - ám nem élt boldog házasságban. Mérgét egyre inkább a szerencsétlen szolgákon töltötte ki, akik sorra otthagyni kényszerültek a gazdaságukat. Mindaddig, míg meg nem jelent Moses, aki még a nyers és kemény Mary-ben is félelmet keltett, mint kiderül, nem alaptalanul.
Lehet, hogy most egy kicsit kuszának tűnik a történet, ahogyan leírtam, de a könyv nyughatatlansága és feszültsége magával ragad olvasása közben. Bár egy tőlem távolabb álló témát boncolgat, mint Az ötödik gyerek, ez a könyv valahogy jobban tetszett nekem, mert sokkal kidolgozottabb volt. (Az ötödik gyerekről egyébként ITT írtam korábban.)
A 2007-ben Nobel-díjat kapott Doris Lessing Perzsiában született, évekig élt Dél-Afrikában, majd A fű dalol című első regényével vált világszerte ismertté. Lessing 1956 előtt baloldali szimpatizáns, majd a hatvanas évek feminista ikonja, aki erős kritikai szemlélettel és páratlan tehetséggel ír századunk nagy kérdéseiről: a rasszizmusról és a nőket béklyózó konvenciókról.
(szöveg forrása: moly.hu, kép forrása: Wikipedia)
Megjegyzések
Megjegyzés küldése