Ugrás a fő tartalomra

Charlotte Rogan: Mentőcsónak

Charlotte Rogan regénye egy olyan könyv, amely biztosan elgondolkodtat mindenkit. Olyan kérdéseket feszeget, amelyekre, mondhatni, nincs megfelelő válasz.

A történet alapja, hogy az Alekszandra cárnő óceánjáró luxushajó elsüllyed, az emberek mentőcsónakokba kényszerülnek - már akinek jut hely. Már itt felmerül egy kérdés. Túlterhelt a mentőcsónak, és egy kisgyerek az édesanyjával egy deszkába kapaszkodva kétségbeesetten integet. Te mit tennél? Visszafordulnál értünk, kockáztatva ezzel azt, hogy a mentőcsónak, amelyben sokadmagaddal ülsz, elsüllyed, és mindenki meghal, vagy hagyod őket elpusztulni, amivel viszont megmented a többiek életét? Ugye hogy nem egyszerű?

A regény napról napra mutatja be a csónakban ülők kínlódását, viszontagságait. Konfliktusok is akadnak bőven, sőt, áldozatot is kell hozniuk annak érdekében, hogy a többiknek legyen esélyük a megmenekülésre. Sajnos van, aki nem bírja, és meghal, vagy, mint írtam, fel kell áldoznia magát.
A történéseket Grace meséli el, utólag, egy bírósági tárgyalás előtt. Az egyes napokon kívül a főszereplő életét is megismerhetjük.

A csónakot Mr. Hardie irányítja, ő az, aki valamelyest ért a hajózáshoz. Ám elszabadulnak az indulatok, és három nő összefogva (Grace-t is rákényszerítve) megölik a férfit. Emiatt bíróság elé kerülnek.
Számomra mondjuk furcsa, hogy egy ilyen szituáció bíróság elé kerül, hiszen, amikor is ez a gyilkosság történt, érthető módon a nők elméje már nem volt teljesen tiszta. (Ki az, aki nem zavarodna meg 14 nap csónakban hányattatás után?) Szóval nem is értem, bár, végül is előre megfontolt szándékkal tették.

Érdekes és izgalmas könyv. Az első napok lehet, hogy kicsit lassabban haladnak, de ennek ellenére olvastatja magát, és, mint írtam, biztos hogy nem hagyja nyugodni a gondolataidat!

Charlotte Rogan első könyve letehetetlen: cselekménye izgalmas, fordulatos, a stílusa gördülékeny. Elgondolkodtató, morális kérdéseket vet fel, anélkül hogy moralizálna. A történet az első világháború kitörése idején játszódik, és egy elsüllyedt hajó túlélői sorsán keresztül vizsgálja, határhelyzetben hogyan foszlik le a civilizáció az emberekről, miként állatiasodnak el. A másik érdekes kérdésfelvetés, hogy egy szélsőséges helyzetet ki él túl, és miért.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Fognyűvő Manócska (Hanna Künzel, Günter Schmitt)

Gyermekkorom egyik emlékezetes könyvét szeretném most bemutatni nektek, amely a fogmosás fontosságára hívja fel a figyelmet. Főszereplője, Gergő, az a kisfiú, aki nagyon szereti az édességeket (csokit, cukorkát, nyalókát - innen a gúny-beceneve), a fogmosást azonban mindig elsumákolja. Egyik este egy zöld cukorfejű kis manó jelenik meg a szobájában, kalapáccsal a kezében. Másnap Gergő iszonyú fogfájásra ébred. A manócska ugyanis éjszak kifúrta a fogát! Vajon mi történik ezután Gergővel a fogorvosi rendelőben? Megváltozik az eset után? Gyerekként nagyon nagy hatással volt rám ez a könyv, sokáig abban a tudatban éltem, hogy lyukas fogainkat valóban egy gonosz kis manócska okozza. A könyv még ma is megvan szüleimnél, már 4 éves kislányom is jól ismeri, és szorgalmasan sikálja a fogát esténként. Sőt, legutóbb, mikor szegény nagypapájának fogorvoshoz kellett menni, megjegyezte: "Biztos nem mosott fogat!" :)) Sajnos nem tudom, hol lehet beszerezni a könyvet. Az antikvari...

Mihail Pljackovszkij: A sün, akit meg lehetett simogatni

Egy bűbájos mesekönyvet szeretnék figyelmetekbe ajánlani, amely gyermekkorom nagy kedvence volt! Ez pedig nem más, mint A sün, akit meg lehetett simogatni . Most új kiadásban megvásárolható a Móra Kiadó gondozásában. A mesék szereplői mind állatok, és minden mesének van valamilyen tanulsága. Hasonlít a Vidám mesék re (szintén gyerekkori kedvenc), főleg, hogy ezt a könyvet is Vlagyimir Szutyejev illusztrálta. Kislányom a hétvégén, a negyedik születésnapjára kapta meg a könyvet, és már többször is el kellett neki olvasnom neki az elejétől a végéig! Nagy kedvence a két struccfióka, Fuj és Pfuj története, akik nem szeretik a tejbegrízt. Kedvence még az Egy darabka hol a háztetőn is, amely Csahosról, a kiskutyáról és Fehértappancsról a cicáról szól. De az összes mese bűbájos, hol vidámabb, hol meghatóbb befejezéssel.  Az állatok nevei is beszédesek,  pl. a csacsit Ábécének hívják, az egeret Morzsának, a kacsát Hápisápinak, a teknőst pedig Nekem-Aztán-Nem-Sürgős-nek....

Dr. Metzing Miklós: Gimnasztika

Mint látjátok, ismét nagyon eltűntem, ám ennek megvan az oka. Elkezdtem egy okj-s tanfolyamot, gyerekfitnesz oktatónak tanulok (a Zumba és Zumba Kids oktatói papírom ugye megvan, tartok is gyerekeknek órát, ám ez kevés, ezért is vágtam bele ebbe a tanfolyamba). Így mostanában ilyen olvasmányaim vannak, mint Dr. Metzing Miklós Gimnasztika könyve. Szerintem akinek nem kell levizsgázni belőle (mint nekem), annak is érdekes lehet ez a tankönyv. Bár viccesnek tűnhet laikusok szemében, hogy pálcikaemberekkel ábrázol, ezek mind-mind fontos elemek ahhoz, hogy jó órát tudjunk tartani, és ismerjünk minden mozdulatot. A könyv részletesen végigvezet minket a gimnasztika rejtelmein, kezdve az eredetével, alapfogalmakkal, de a gyakorlatrendszereket és a szakkifejezéseket is nagyon jól bemutatja. Mindez hol pálcikaemberekkel, hol képekkel is illusztrálva. Persze ahhoz, hogy valaki jó edző vagy tornatanár legyen, nem elég bemagolni a könyvet, hanem gyakorlatban is "nagyon ott kell len...