Ugrás a fő tartalomra

Natascha Kampusch: 3096 nap

Bevallom őszintén, sokáig nem mertem elolvasni ezt a könyvet. Pedig egyszer még a könyvtárban is belelapoztam, de aztán inkább visszatettem a polcra. Hogy miért? A válasz egyértelmű. Nekem is kislányom van, akit féltek minden rossztól és gonosztól. Aztán nemrégiben megtaláltam a neten e-bookban. Le is töltöttem, és belevágtam. Mert igazából nagyon érdekelt a 8 és fél éven át fogva tartott osztrák lány története. Vajon hogyan élte túl? Mi adott neki erőt és hitet ennyi időn át?

Hogy mi is történt (aki nem tudná), az ajánlóban is elolvasható:
 A tízesztendős Natascha Kampuscht 1998. március 2-án az iskolába vezető úton elrabolta az akkor harmincöt éves egykori híradás-technikus, Wolfgang Priklopil. Nyolc és fél éven át tartotta fogságban a Bécs környéki házában berendezett pinceodúban. Az időközben felnőtt lánnyá serdült Nataschának 2006. augusztus 23-án sikerült megszöknie. A fogságban töltött 3096 nap története ez a könyv – ám nem pusztán eseménytörténet, hanem elsősorban lebilincselő elemzése egy meghökkentő és a mai napig megmagyarázhatatlan bűntettnek.

A könyv nagyon olvasmányos, gyorsan haladtam vele. Az elején megismerhetjük Natascha családi hátterét is - nem volt épp felhőtlen a gyermekkora. A tízéves duci kislány mondhatni épp lelki válságban volt, mikor iskolába menet elrabolták. (Itt eszembe jut, hogy sajnos hiába mondod gyermekednek, hogy ne állj szóba idegenekkel, és hiába tartja be gyermeked ezt a szabályt, az ellen sajnos nem tehet semmit, ha erőszakkal betuszkolják egy furgonba...)
Innentől megkezdődött Natascha fogsága a szűk kis pincében. Fogvatartója, még ha eleinte nem is bántalmazta, lelki terrorban tartotta, megfélemlítette, elhitette vele, hogy már nem kell a szüleinek, nem keresik. Később pedig - mikor néha-néha kivitte - azt, hogy ha szól valakihez, vagy segítséget kér, akkor mindenki meghal. Annak idején, mikor az újságokban olvastam a történéseket, nem értettem, miért nem szólt az embereknek a boltban vagy az utcán, miért nem kért segítséget? Most már már megértem. Egy megfélemlített, lelkileg sakkban tartott helyzetben nekem sem jönne ki egy hang sem a torkomon!

A legdurvább számomra az volt, hogy amikor a lány nagyobb lett, éheztette (38 kg-sra fogyott!), sőt, brutálisan bántalmazta! Le a kalappal Natascha előtt, hogy milyen "ügyesen" kezelte ezeket a helyzeteket! Ennek köszönhető, hogy túlélte, és végül - kihasználva egy megfelelő pillanatot - elmenekült. Illetve, még abba is borzasztó volt belegondolni, hogy az ilyen Priklopil-féle őrült emberekkel azért is "nehéz", mert kiszámíthatatlan a hangulatváltozásuk! Hogy egyszer kedves veled, egyszer pedig vadállat, és egy rossz mondatodért, vagy mozdulatodért agyonüt. Jobb nem belegondolni, vajon hány ilyen elmebeteg él környezetünkben, és hogy minek vannak kitéve gyermekeink!

Tetszett a könyv a stílusa, hogy nem dramatizál túl, de ugyanakkor nem is szépít. Picit tárgyilagos, de az érzelmeket sem mellőzni - nem is lehetne.

A könyvből film is készült, szintén 3096 nap címmel, amelyet ez év februárjában mutattak be Bécsben. A hivatalos trailert megtekinthetitek ITT.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Fognyűvő Manócska (Hanna Künzel, Günter Schmitt)

Gyermekkorom egyik emlékezetes könyvét szeretném most bemutatni nektek, amely a fogmosás fontosságára hívja fel a figyelmet. Főszereplője, Gergő, az a kisfiú, aki nagyon szereti az édességeket (csokit, cukorkát, nyalókát - innen a gúny-beceneve), a fogmosást azonban mindig elsumákolja. Egyik este egy zöld cukorfejű kis manó jelenik meg a szobájában, kalapáccsal a kezében. Másnap Gergő iszonyú fogfájásra ébred. A manócska ugyanis éjszak kifúrta a fogát! Vajon mi történik ezután Gergővel a fogorvosi rendelőben? Megváltozik az eset után? Gyerekként nagyon nagy hatással volt rám ez a könyv, sokáig abban a tudatban éltem, hogy lyukas fogainkat valóban egy gonosz kis manócska okozza. A könyv még ma is megvan szüleimnél, már 4 éves kislányom is jól ismeri, és szorgalmasan sikálja a fogát esténként. Sőt, legutóbb, mikor szegény nagypapájának fogorvoshoz kellett menni, megjegyezte: "Biztos nem mosott fogat!" :)) Sajnos nem tudom, hol lehet beszerezni a könyvet. Az antikvari

Mihail Pljackovszkij: A sün, akit meg lehetett simogatni

Egy bűbájos mesekönyvet szeretnék figyelmetekbe ajánlani, amely gyermekkorom nagy kedvence volt! Ez pedig nem más, mint A sün, akit meg lehetett simogatni . Most új kiadásban megvásárolható a Móra Kiadó gondozásában. A mesék szereplői mind állatok, és minden mesének van valamilyen tanulsága. Hasonlít a Vidám mesék re (szintén gyerekkori kedvenc), főleg, hogy ezt a könyvet is Vlagyimir Szutyejev illusztrálta. Kislányom a hétvégén, a negyedik születésnapjára kapta meg a könyvet, és már többször is el kellett neki olvasnom neki az elejétől a végéig! Nagy kedvence a két struccfióka, Fuj és Pfuj története, akik nem szeretik a tejbegrízt. Kedvence még az Egy darabka hol a háztetőn is, amely Csahosról, a kiskutyáról és Fehértappancsról a cicáról szól. De az összes mese bűbájos, hol vidámabb, hol meghatóbb befejezéssel.  Az állatok nevei is beszédesek,  pl. a csacsit Ábécének hívják, az egeret Morzsának, a kacsát Hápisápinak, a teknőst pedig Nekem-Aztán-Nem-Sürgős-nek.  Ajánlom

Leiner Laura: Állj mellém

Lassan már szinte egy év telt el azóta, hogy az Iskolák Országos Versenye (II. trilógia) második kötetét elolvastam, és mennyire vártam a folytatást, lévén akkor még meg sem jelent. Aztán el is felejtettem, ám még Húsvét előtt kölcsönkértem- és kaptam tanítványomtól. Könnyen felvettem a fonalat, lévén kedvenc főhőseinket nem lehet elfelejteni: Sára, Vivien, Rajmund és Dominik mind jópofa és szerethető karakterek - Tahi, a fizikatanár kíséretében. A vetélkedő a múltkori furcsa feladvány (ld. ki a beépített ember) után ismét folytatódik. A Szirtes gimi csapata nagyon összetartó, a párok ugye már összejöttek, ebben sincs sok újdonság (vicces, ahogy Tahi mindig őrködni próbál), minden halad a szokásos mederben. Talán a túl szokásosban is. Nekem a harmadik kötet már kicsit sablonosnak tűnt (ld. tudni előre, hogy úgyis mindig továbbjutnak, úgyis ők nyerik majd meg), az igazgató élőit a kommentszekcióval sokszor csak lapoztam (bár most is mind nagyon humorosak és fárasztóak voltak, de inkább